Qualcomm Snapdragon X Elite Geekbench’te görüldü

Qualcomm’un yeni çipi Snapdragon X Elite, Geekbench performans testinde göz doldurdu. Microsoft Windows 11 işletim sistemine sahip, 12 çekirdekli ve 4.01 GHz hızında çalışan bir cihazda test edilen bu çip, 2574 tek çekirdek ve 12562 çok çekirdek puanı alarak dikkat çekti. 2023 Ekim’inde tanıtılan bu yonga seti, 4nm TSMC sürecinde üretilmiş olup, Qualcomm’un özel olarak tasarladığı Oryon CPU’yu barındırıyor. 12 çekirdekli ve 64 bit mimariye sahip olan Snapdragon X Elite, 3.8GHz temel saat hızı ile çalışıyor ve çift çekirdek turbo frekansında 4.3GHz hıza ulaşabiliyor.

Qualcomm, bu yeni çipi ile mobil bilgisayarlamada çığır açmayı hedefliyor ve rakiplerinin iki katı CPU performansı sunarken, enerji tüketimini üçte bir oranında azalttığını iddia ediyor. AI işleme yetenekleri bakımından da oldukça iddialı olan Snapdragon X Elite, rakiplerinden 4.5 kat daha hızlı AI işleme performansı sunuyor ve cihaz üzerinde 13 milyar parametreye sahip karmaşık AI modellerini işleyebiliyor. Bu özellik, kullanıcı deneyimini pürüzsüzleştirerek, çoklu görev ve AI destekli asistanlar gibi intuitif özellikler sunuyor.

Qualcomm Snapdragon X Elite Geekbench’te görüldü

Snapdragon X Elite‘in performansı, Apple M2 Max ve Intel Core i7-1355U gibi rakipleriyle kıyaslandığında da dikkat çekici. Qualcomm’a göre, X Elite, tek iş parçacıklı görevlerde M2 Max’ten daha üstün performans sergiliyor ve bunu %30 daha az enerji tüketimi ile gerçekleştiriyor. Çok çekirdekli görevlerde ise M2’ye kıyasla %50 daha hızlı.

Dell, Acer, Honor, HP, Lenovo, Samsung ve ASUS gibi önemli PC üreticileri 2024’ün ortalarından itibaren Snapdragon X Elite içeren dizüstü bilgisayarları piyasaya sürmeyi planlıyor. Xiaomi de, bu çiple donatılmış yeni ve ince bir dizüstü bilgisayar, muhtemelen Redmi G Pro 2024 serisinden bir model, tanıtmaya hazırlanıyor. Bu gelişmeler, Qualcomm’un mobil bilgisayarlamadaki yenilikçi adımlarını ve Snapdragon X Elite’in sektörde yaratacağı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x