Savaş yalanlarına dikkat

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmalara ilişkin iddialara yönelik resmi hesabından açıklama yaptı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medyada paylaşılan bir posta pulu görseli ile ilgili, “Filistin’in sözde Ermeni soykırım savlarını desteklemek için bastırdığı pul” iddiasının doğru olmadığını belirterek “Geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan iddia, Filistinli yetkililer tarafından yalanlanmıştır.” dedi.

İddiaya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İddiaya konu posta pulu görseli, geçtiğimiz yıllarda da benzer iddialarla servis edilmiştir. Filistin’in böyle bir pul bastımadığını açıklayan Filistinli yetkililer, iddiaları kesin bir dille yalanlamıştır. Yetkililer, posta pulunun dijital ortamda hazırlandığını, Filistin’de bu veya buna benzer bir posta pulu basılmadığını açıklamıştır.

Tematik tebrik kartları ve posta pulları satan bazı Ermeni sitelerinde de iddiaya konu görselle ilgili, ‘Burada gösterilen resmin ‘Filistin’in resmi pulu olmadığına dair’ Filistin posta yetkililerinden onay aldık’ ifadelerine yer verildiği tespit edilmiştir.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir posta pulu görseli ile ilgili, ‘Filistin’in sözde Ermeni soykırım savlarını desteklemek için bastırdığı pul’ iddiası doğru değildir.”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Mısır Polisi İsrail’den Mısır’a kaçan çok sayıda İsraillinin üzerine ateş açtı” iddiasının da doğru bilgi olmadığını ve iddiaya konu görüntülerin Aşkelon yakınlarında İsrail güçleri ile Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına bağlı direnişçiler arasındaki çatışmayı göstermekte olduğunu kaydetti

Külliye o üç iddiayı yalanladıGüncel

İlgili açıklamada, “Görüntüler incelendiğinde de yol üzerinde çatışan askerlerin İsrail askerleri olduğu açıkça görülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x